Spotkanie to stanowi kontynuację cyklu wykładów prowadzonych przez panią Ilonę Hajewską (sędzinę, mediatora rodzinnego) na temat relacji małżeńskich. Tym razem prowadząca skoncentrowała się na głównych powodach konfliktów we współczesnych rodzinach, a są nimi, jak się okazuje, cechy charakteru dominujące wśród współmałżonków, takie jak: egoizm, bezmyślny krytycyzm, potępienie, brak troski, urazy, narzekanie, niesłuchanie drugiej strony, brak rozmów, napady złego humoru (częstą przyczyną bywają zranienia we wcześniejszym okresie życia).

Małżeństwa, w których występuje ostra konfrontacja, są związkami najczęściej nieudanymi. Wykładowczyni odniosła się również do biblijnych postaci, które doświadczyły w rodzinie braku zrozumienia i akceptacji. Okazuje się, że najwięcej krzywdy doznajemy od najbliższych. Tak było w życiu Józefa, Dawida czy nawet Jezusa, i tak bywa w życiu wielu współczesnych ludzi. 

Po wykładzie był czas, aby przedyskutować omawiany temat, porozmawiać i po prostu przy kawie, herbacie, kanapkach i cieście spędzić ze sobą miłe chwile. Nie zabrakło też wspólnego  śpiewu, w którym  poprowadził Przemek Sztwiertnia. 

 

Marzena Brózda