O nas

Kim jesteśmy

Nauka Kościoła


Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego można streścić w czterech hasłach i zasadach. Ich autorem jest "ojciec reformacji" ks. dr Marcin Luter, który na ich podstawie przeprowadził dzieło odnowy i reformy chrześcijańskiego Kościoła. Hasła te odnoszą się do czterech łacińskich zwrotów: sola scriptura - jedynie Pismo; solus Christus - jedynie Chrystus; sola verbo - jedynie Słowo; sola gratia i sola fide - jedynie łaska i jedynie wiara.

Czytaj więcej...

Historia

Historia Domu Katechetycznego i Parafii w Wiśle Jaworniku

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Wiśle posiadała punkt katechetyczny, zarejestrowany przez Urząd Wojewódzki, który mieścił się w prywatnym domu p. Zuzanny Pilch przy ul. Jawornik 46. Z powodu wypowiedzenia lokalu, a także braku możliwości znalezienia nowego, Parafia w dniu 04 stycznia 1979r. zwróciła się z prośbą do Urzędu Wojewódzkiego w Bielsku-Białej o zezwolenie na budowę Domu Katechetycznego. Prawie cały rok trwały rozmowy pomiędzy Parafią a Urzędem Wojewódzkim w Bielsku-Białej w powyższej sprawie. Dnia 17 grudnia 1979 r. Wojewoda Bielski wydaje zezwolenie na przeznaczenie części działki pod budowę punktu katechetycznego. Na posiedzeniu Rady Parafialnej w dniu 08 marca 1980 r. podjęto następującą uchwałę: „Rada Parafialna uchwala zakupić od p. Józefa Cieślara, zam. przy ul. Branców 10 obszar gruntu o powierzchni 0,37ha pod budowę domu katechetycznego”.

Czytaj więcej...

Czas pasyjny i Wielkanoc

źródło: luteranie.plCzas pasyjny i Wielkanoc to drugi krąg w roku kościelnym. Okres czasu pasyjnego trwa 6 tygodni i okres Wielkanocy trwa również 6 tygodni (jest 6 niedziel pasyjnych i 6 niedziel wielkanocnych). Wielkanoc poprzedzona jest czasem pasyjnym, czasem Wielkiego Postu. W Kościele luterańskim istnieją dwie nazwy tego pasyjnego okresu rozpoczynającego się w Środę Popielcową, czyli w środę przed Niedzielą Invocavit (1 Postu). Z języka i liturgii starokościelnej pozostało określnie Wielkiego Postu, a w ewangelickim języku liturgicznym zadomowiło się określenie „czasu pasyjnego”.

Czytaj więcej...

Kancelaria parafialna

Godziny otwarcia kancelarii:

poniedziałek – piątek: 8:00 – 15:00
niedziela: 8:00 – 11:00
 
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
telefon: 338551715
fax: 338553416